Parasetamoli on tehokas antipireettinen ja kipulääke. Tällä kipulääkkeiden ryhmällä olevalla lääkkeellä on pieni määrä vasta-aiheita. Oikein käytettynä käyttöohjeiden mukaisesti sillä ei ole melkein mitään sivuvaikutuksia. Kysymys parasetamolin käytöstä ja siitä, mistä se auttaa, on hyvin yleinen.

Lääkkeen vaikutus ihmiskehoon

Parasetamoli syntetisoitiin yli puoli vuosisataa sitten, mutta on silti suosittu huume, jota käytetään laajalti antipireettisenä ja kipulääkkeenä. Lääkkeen tehokkuus johtuu siitä, että se pystyy jakautumaan tasaisesti kudoksiin.

Vaikuttavan aineen tarkoituksena on estää prostaglandiinien synteesi, jotka ovat kivun välittäjiä. Tämän ansiosta voit lievittää nopeasti keskivaikeaa kipua. Parasetamoli lievittää tehokkaasti myös kuumetta. Tämä vaarallinen oire liittyy moniin tulehduksellisiin ja tarttuviin sairauksiin. Lääkkeen anti-inflammatoriset ominaisuudet ilmaistaan ​​hieman. Yllä oleva on vastaus kysymykseen siitä, mikä parasetamoli auttaa.

Parasetamoli on lääke, jolla on vähäisiä vasta-aiheita, mutta yliannostuksen yhteydessä ovat mahdolliset vaaralliset komplikaatiot, jotka liittyvät maksan, munuaisten ja sydänjärjestelmän toimintahäiriöihin. Riskit kasvavat huomattavasti, kun lääke yhdistetään alkoholiin..

Myrkytysoireita ei havaita heti. Alkuvaiheessa hyvinvointi voi heikentyä vain lievästi.

Noin kolmen päivän kuluttua, kun huumausaineen ensimmäinen vaihe alkaa kehittyä, pahoinvointia ja oksentelua ilmenee. Tällaisia ​​oireita seuraa vakava heikkous ja päänsärky. Uuden päivän jälkeen on merkkejä maksavaurioista. Analyysit osoittavat lisääntyneen määrän maksaentsyymejä, ja iho muuttuu keltaiseksi. Jos apua ei anneta ajallaan, kuoleman riski kasvaa merkittävästi, johtuen siitä, että maksasolujen tuhoaminen alkaa.

Yliannostuksen sivuvaikutukset voivat ilmetä eri tavalla. Mielenterveyden häiriöt ovat hyvin yleisiä. Yleensä ne ilmenevät jatkuvana uneliaisuutena. Ajoittain voi esiintyä lisääntyneen aktiivisuuden hyökkäyksiä. Psyykkisen epävakauden taustalla havaitaan sekaannusta. Hoitamatta tilan tila huononee ja kuolema tapahtuu väistämättä..

Lievällä yliannostuksella oireet eivät ole yhtä ilmeisiä:

  • ruokahalun menetys;
  • dyspeptiset häiriöt;
  • rytmihäiriö;
  • turvotus;
  • muiden elinten häiriöt.

On erittäin tärkeää muistaa lääkkeen vasta-aiheet. Sitä ei pidä ottaa, jos esiintyy maksan ja munuaisten kroonisia patologioita. Tällöin pieninkin annos voi aiheuttaa sairauksien pahenemisen. On mahdotonta hyväksyä lääkkeen käyttöä, jos henkilö on sietämätöntä sille. Se on vasta-aiheinen kroonisessa alkoholismissa..

Mitä parasetamoli auttaa

Parasetamoli on tehokas kaikissa kuume aiheuttamissa kuumeisissa tiloissa. Lääkettä käytetään erityisen laajasti akuutin hengityselinten virusinfektioiden tai influenssan hoidossa..

Lääke on tarkoitettu vaihtelevan voimakkuuden kivun lievittämiseen. Se auttaa lievittämään hammas- ja päänsärkyä. Sinun tulee muistaa lääkkeen oireellinen vaikutus, joten sinun on mentävä lääkäriin mahdollisimman pian selvittääksesi taustalla olevan ongelman syyn. Parasetamoli auttaa neuralgiaa, lihassärkyä ja nivelkipuja vastaan. Hän pystyy parantamaan kuukautisten oireyhtymää sairastavan naisen tilaa.

Lääke viittaa lääkkeisiin, jotka ovat sallittuja raskauden aikana. Se on sallittua antaa lapsille kolmen kuukauden iästä alkaen. Tätä varten tuotetaan lasten parasetamolia siirappina, suspensiona ja peräpuikkoina. Tällaisia ​​lääkkeitä käytetään paitsi lievittämään kuumuutta, myös poistamaan kipua hammashoidon aikana.

On suositeltavaa alentaa lämpötilaa parasetamolilla, kun se on saavuttanut 38,5 ° C. Tämä johtuu siitä, että kehon lämpötilan nousu vaikuttaa kielteisesti haitallisiin bakteereihin ja viruksiin, mikä tarkoittaa, että sen avulla voit taistella tehokkaasti taudin varalta.

Parasetamoli on osa monia tehokkaita monimutkaisia ​​valmisteita. Mutta samaan aikaan on ehdottomasti kiellettyä ottaa sitä yhdessä epilepsialääkkeiden kanssa, mikä lisää sivuvaikutusten riskiä. Nykyään valmistajat tarjoavat suuren määrän lääkkeitä, jotka ovat parasetamolin analogeja - esimerkiksi Panadol tai Efferalgan.

Kuinka ottaa parasetamolia lämpötilassa

Ymmärtääksesi, mikä parasetamoli auttaa, monilla on kysymys siitä, kuinka lääkettä käytetään oikein. Kun lämpötila saavuttaa kriittisen tason 38,5 ° C, sinun täytyy juoda parasetamolia käyttöohjeissa määrätyn määrän. Pakkauksessa voi olla 200, 325 tai 500 milligramman tabletteja. Lääke on suositeltavaa juoda paljon keitettyä tai kivennäisvettä, mikä lisää vaikuttavan aineen imeytymistä ja minimoi sen kielteisen vaikutuksen maksaan.

Aikuisille

Aikuisten hoitoon käytetään tabletteina olevaa parasetamolia. Kerta-annos on 400-500 mg. Tällainen suositus ilmoitetaan käyttöohjeissa. Käytännössä vaikeissa tapauksissa, kun ruumiinlämpö nousee 40 ° C: seen, lääkärit voivat suurentaa kerta-annoksen 800-1000 mg: aan. Tässä tapauksessa ruumiin massaindeksi otetaan välttämättä huomioon. Mitä pienempi paino, sitä pienempi on yksi lääkkeen annos.

Lapsille

Lapsille parasetamolin annos lasketaan ottaen huomioon ikä ja paino. Lisäksi lääkärin on kiinnitettävä huomiota lapsen kuntoon. Voimakkaan kivun kanssa lääkkeen päättäminen saattaa lisätä yhden annoksen lääkettä. Päivässä lääkkeen sallitaan ottaa neljään annokseen. Mutta jos kuume on vähentynyt tai kipuoireyhtymä on kadonnut, lapsen ei tarvitse antaa lääkettä.

Lapsille lääkkeen optimaaliset muodot ovat siirappi ja suspensio. Varat pakataan tummiin lasipulloihin, mukana on mittauslusikka tai erityinen ruisku, mikä yksinkertaistaa lääkkeen käyttöä.

Tuotteen määrä lasketaan lapsen painon perusteella:

  • 4-8 kg - 2,5 ml;
  • 8-16 kg - 5 ml;
  • 16-32 kg - 10 ml;
  • yli 32 kg - 15-20 ml.

Lääke voidaan antaa lapsille jopa 4 kertaa päivässä, jos siihen on viitteitä. Parasetamolin antaminen lapselle saa olla enintään 3 päivää.

Parasetamoli päänsärkyä varten

Parasetamolitabletit ovat erittäin tehokkaita päänsärkyjen lievittämisessä. Mutta on tärkeää ottaa ne oikein. Lääkettä ei pidä juoda tyhjään vatsaan. Ennen lääkityksen ottamista on tarpeen järjestää vähintään minimaalinen välipala. Jos jostakin syystä ei ole ruokahalua, sinun tulee vain juoda vettä.

Juomatabletit tarvitsevat myös vettä suurina määrinä. Tee- tai muiden juomien käyttö tähän ei ole suositeltavaa. Erityisesti vihreä tee tai kahvi voi täysin kumota parasetamolin tehokkuuden. Tämä lisää lisäksi maksan kuormitusta.

Jos päänsärky on voimakasta, kerta-annos voi olla 1000 mg. Mutta lääkkeen ottaminen uudelleen on sallittua aikaisintaan neljä tuntia, vain jos päänsärky on jatkunut uudelleen. Enemmän kuin 4 kertaa päivässä et voi ottaa pillereitä. Tällaista järjestelmää ei voida hyväksyä käytettäväksi raskauden aikana. Tässä tapauksessa annosta tulee pienentää..

Tehokkaan lääkkeen katsotaan olevan migreeni. Tälle patologialle on ominaista pitkittynyt hengittävä päänsärky, joka yleensä lokalisoitu toiselle puolelle. Tavallisessa päänsärkyssä, jonka stressi, hermostuneisuus tai pahoinvointi aiheuttavat, riittää yksi annos lääkettä.

Parasetamoli ei auta kaikentyyppisissä päänsärkyissä. Esimerkiksi, se on ehdottoman hyödytön klusterioireyhtymässä. Jos päänsärky on merkki vakavasta patologiasta, sen lievittämiseen määrätään muita lääkkeitä.

Kuinka juoda parasetamolia kylmätautiin

Kaikki ymmärtävät, että katarraalisia sairauksia on tarpeen hoitaa ajoissa. Muutoin voi esiintyä vakavia komplikaatioita. Alkuvaiheessa vilustumiselle on ominaista heikkous ja lisääntynyt väsymys. SARS: n kanssa lämpötila nousee usein, vilunväristykset, yskä, nenä, aivastelu. Nivel- ja lihaskipuja esiintyy myös..

Kaikkien näiden oireiden minimoimiseksi ja tilan vakauttamiseksi parasetamolilla. Mutta samaan aikaan lääkettä tulisi käyttää yksinomaan kompleksisen hoidon aikana.

Lähes aina tablettimuotoinen lääke määrätään aikuisten ja lasten hoitoon 12 vuoden jälkeen. Tärkeä edellytys toisessa tapauksessa on, että lapsen painon on oltava yli 49 kg, muuten on vaikea valita annostus.

Koska lääkkeitä on muitakin, sitä voidaan määrätä pienten lasten hoitoon:

  • Suspensio on hyväksytty käytettäväksi alle vuoden ikäisten vauvojen hoidossa. Se imeytyy nopeasti, ja koska pakkauksessa on erityinen ruiskun annostelija, on helppo noudattaa vaadittua annosta.
  • Siirappia käytetään lasten hoitoon vuoden kuluttua. Oikeaa annosta varten käytetään erityistä annostelusikkaa, joka sisältyy pakkaukseen. Lääkkeen hylkääminen lapsella on harvinaista, koska siirappi sisältää aromeja, useimmiten jäljittelemällä mansikoiden tai banaanien makua.
  • Peräsuolen peräpuikoja käytetään pienille lapsille lämpötilan noustessa. Tämän avulla voit vakauttaa murusien tilan ennen "Ambulanssin" saapumista.

Useimmissa tapauksissa aikuiset ottavat lääkettä vilustumisen hoidossa 1 tabletti 4 kertaa päivässä. Hoitojakson ei tulisi ylittää kolme päivää. Tämä aika riittää yleensä tilan vakauttamiseen. Jos onnistut alentamaan lämpötilaa aikaisemmin, parasetamolin käytöstä tulisi luopua.

On tärkeää, kun käytät kuumetta alentavaa lääkettä, kokonaan luopua alkoholista. Muuten maksan kuormitus kasvaa merkittävästi, mikä voi aiheuttaa kielteisiä seurauksia..

Parasetamoli hammassärky

Hyvin usein hammassärky otetaan yllätyksenä, joten hammaslääkärin kysyminen ei ole aina mahdollista. Tällaisissa tilanteissa parasetamoli auttaa vähentämään hammassärkyä ja vakauttamaan tilaa..

Monet ovat kiinnostuneita siitä, miten parasetamoli vaikuttaa hammassärkyyn. Ihmisen kehossa erityiset aineet - prostaglandiinit - aiheuttavat kipua. Parasetamoli pystyy estämään niiden tuotannon. Tämä tarkoittaa, että tulehduksellinen prosessi etenee, ongelma ei katoa, mutta hammas ei vahingoitu. Siksi, jos onnistut lievittämään hammassärkyä, sinun on suunniteltava vierailu lääkäriin mahdollisimman lyhyessä ajassa. Lääkärikäynnin lykkääminen on helppoa aloittaa karies, mikä tarkoittaa hampaan katoamisen ja vakavien komplikaatioiden riskiä.

Jos hammassärky ilmaantuu yhtäkkiä, sinun täytyy juoda parasetamolitabletti. Tämä tulisi tehdä syömisen jälkeen, lisäksi juoda lääkkeen tulisi olla suuri määrä puhdasta vettä. Apua pitäisi tapahtua enintään 20 minuutissa. Tässä tapauksessa vaikutus säilyy 4 tuntia. Jos lääkäriin ei voida käydä mahdollisimman lyhyessä ajassa, toinen tapaaminen sallitaan aikaisintaan 4 tuntia myöhemmin. 4-kertainen saanti on mahdollista päivässä. Hammassärkyjen lievittämiseksi parasetamolilla voi olla enintään 3 päivää peräkkäin.

Voinko tulla raskaaksi

Hammassärky raskauden aikana esiintyy hyvin usein. Se provosoi pääasiassa kariesta. Sen syynä on, että naisen kehosta peräisin olevaa kalsiumia käytetään vauvan luujärjestelmän rakentamiseen. Tämä aiheuttaa ongelmia etenkin hampaissa..

Parasetamoli viittaa lääkkeisiin, jotka ovat sallittuja raskauden aikana. Siitä huolimatta sitä tulisi käyttää varoen. Tämä johtuu tosiasiasta, että vaikuttava aine kykenee tunkeutumaan istukkaan. Hammassärkyä vastaan ​​saa käyttää lääkkeitä pieninä määrinä vain toisella kolmanneksella, kun kaikki vauvan elimet ovat muodostuneet. Ensimmäisellä ja kolmannella kolmanneksella hammassärky hoidetaan parhaiten vaihtoehtoisilla tavoilla..

Raskauden aikana on erittäin tärkeää käyttää lääkettä vasta lääkärin kanssa neuvoteltuaan. Raskausjakson aikana on suositeltavaa käyttää parasetamolia kerran. Jokainen toistettu annos voi aiheuttaa ei-toivottuja vaikutuksia sikiöön..

Parasetamoli vilustumiseen: kuinka juoda, annostus

Lääketieteen asiantuntijat tarkastavat kaiken iLive-sisällön parhaan mahdollisen tarkkuuden ja johdonmukaisuuden tosiasioiden kanssa..

Meillä on tiukat tietolähteiden valintaa koskevat säännöt, ja viitamme vain hyvämaineisiin sivustoihin, akateemisiin tutkimuslaitoksia ja mahdollisuuksien mukaan todistettuja lääketieteellisiä tutkimuksia. Huomaa, että hakasulkeissa olevat numerot ([1], [2] jne.) Ovat interaktiivisia linkkejä tällaisiin tutkimuksiin..

Jos uskot, että jokin materiaalimme on epätarkkaa, vanhentunutta tai muuten kyseenalaista, valitse se ja paina Ctrl + Enter.

Suosittu lääke, jota käytetään vilustumiseen, on parasetamoli. Harkitse tämän lääkityksen ominaisuuksia ja sen ominaisuuksia.

Lääke on osa kipulääkkeiden ja tulehduskipulääkkeiden farmakologista ryhmää. Viittaa ei-huumeisiin kipulääkkeisiin, kuumetta alentaviin, antireumaattisisiin lääkkeisiin. Nykyään asetaminofeeni, joka tunnetaan myös nimellä parasetamoli, on aktiivinen komponentti monissa lääkkeissä, joita käytetään kylmä- ja virussairauksien hoidossa. [1]

Annostuksesta riippuen lääkkeellä on sellaiset farmakologiset ominaisuudet:

  • kipulääke.
  • antipyretic.
  • Anti-inflammatoriset.

Siihen perustuvilla lääkkeillä on anti-inflammatorinen vaikutus ja minimaaliset haittavaikutukset, jotka ovat ominaisia ​​tämän ryhmän ei-steroidisille aineille. WHO: n mukaan parasetamoli on osa elintärkeitä lääkkeitä. [2]

Parasetamolin tärkein etu vilustumisen takia on sen antipireettiset ominaisuudet. Sen toimintamekanismi on samanlainen kuin luonnollinen lämpötilan alennus. Se vaikuttaa keskushermostoon, ohjaamalla sen vaikutusta hypotalamukseen ja lämmön säätelyprosesseihin. Kehon lämpötila normalisoituu nopeasti. Tämän ansiosta keho ei kuluta energiaa kuumeisen tilan poistamiseen, vaan ohjaa suojamekanismeja taudinaiheuttajien torjumiseksi. [3]

Voinko juoda parasetamolia kylmällä?

Parasetamoli on kylmä lääke. Sillä ei ole antibakteerisia ominaisuuksia, joten sitä voidaan määrätä jopa lapsille. Farmakologisella aineella on kipulääkettä, kuumetta alentavaa ja tulehdusta estävää vaikutusta. Selviytyy tehokkaasti kylmien ja muiden hengityselinsairauksien ensimmäisistä oireista.

Lääkkeen tärkeimmät edut:

  • Nopea kuumetta alentava vaikutus, joka muistuttaa kehon luonnollista termoregulaation prosessia.
  • Hyväksytty lastenhoitoon, eikä se aiheuta riippuvuutta pitkäaikaisessa käytössä.
  • Sillä on valikoiva vaikutus, minimoimalla haittavaikutukset ja yliannostuksen riski.
  • Terapeuttinen vaikutus kehittyy 1-2 tunnin kuluessa levityksestä, metaboloituu nopeasti ja erittyy.

Parasetamoli on hyväksytty vilustumisen hoitoon. Hoito lääkäri määrää lääkkeen vapautumisen muodon ja annostuksen.

Auttaako parasetamoli vilustumisen yhteydessä?

Parasetamoli tarkoittaa oireita aiheuttavia lääkkeitä, ts. Se ei hoita vilustumista tai flunssaa, vaan eliminoi vain niiden kivuliaat oireet: kuume, kuume, päänsärky. Lääke ei myöskään vaikuta immuunijärjestelmään, koska se ei sisällä vitamiinikomponentteja.

Parasetamolihoidon perusperiaatteet:

  • Lääkettä on käytettävä sairauden akuuteihin oireisiin: kuume, korkea ruumiinlämpö, ​​yleisen terveydentilan nopea heikkeneminen.
  • Lääkettä voidaan käyttää hengityselinsairauksien kroonisissa muodoissa, jopa ilman kuumetta.
  • Lääkityksen yhdistäminen mihin tahansa alkoholia sisältäviin lääkkeisiin tai vaihtoehtoisiin menetelmiin on kielletty.

On pidettävä mielessä, että parasetamolia eikä sen analogeja ei ole tarkoitettu vilustumisen ja tarttuvien patologioiden ehkäisyyn. Siksi lääkkeen ottaminen taudin jakson ulkopuolella on kielletty.

Farmakologinen ryhmä

farmakologinen vaikutus

Indikaatiot parasetamolin käytöstä vilustumiselta

Tärkein käyttöaihe lääkkeen käytölle on tavallisen kylmän ja muiden hengitystiesairauksien akuutit oireet:

  • Kuume ja kuume.
  • Eri etiologioiden kipu.
  • Hermosärky.
  • Rokotuksesta johtuva liikakasvu.

Ennen lääkkeen käyttöä sinun on otettava yhteys lääkäriisi. Lääkäri määrittelee lääkityksen ottamisen sopivuuden, määrää tarvittavat annokset ja hoidon keston.

  • Parasetamoli ilman kuumeta tulehdukseen

Jos kylmä sairaus liittyy vakaviin päänsärkyihin ja lihaskipuihin, parasetamolia voidaan käyttää niiden poistamiseen. Toisin sanoen lääke on tehokas paitsi korkeissa lämpötiloissa. Lääkkeen annos pysyy vakiona, eikä hoidon kesto saa ylittää 5 päivää.

Julkaisumuoto

Tähän päivään mennessä lääkkeellä on useita oraalisia parasetamolin vapautumismuotoja:

  • 200 mg tabletteja, 10 kappaletta pakkauksessa.
  • 325 mg: n tabletit, 6, 12, 30 kappaletta.
  • 500 mg tablettia, 10 kappaletta pakkauksessa.
  • Kapselit 235 mg, 6, 12, 30 kappaletta polymeerisäiliössä.
  • Siirappi 125 ja 120 mg / 5 ml, 60, 100 ml pullossa.
  • Suspensio 120 mg / 5 ml, 100 ja 200 ml: n pulloissa.

Lääkettä on saatavana myös peräsuolen peräpuikkoina 80 mg, 10 kappaletta pakkauksessa. Hoitava lääkäri määrittelee sopivan vapautumismuodon jokaiselle potilaalle.

farmakodynamiikka

Parasetamoli on 4-hydroksiasetanilidi-ei-huumausaineinen, ei-salisylaattianalgeetti ja kuumetta alentava aine. Sen kipulääkeominaisuudet liittyvät keskus- ja ääreisvaikutuksiin. Aktiivinen komponentti estää prostaglandiinien synteesiä, estää COX: ää ja muita kivun välittäjiä, tulehdusta.

Se vaikuttaa keskushermostoon, vähentää hypotalamuksen lämpöregulaation keskuksen herkkyyttä. Nousee kipuherkkyyskynnystä estämällä impulsseja bradykiniinille herkissä reseptoreissa. [4]

farmakokinetiikkaa

Suun kautta annetun asetaminofeeni imeytyy nopeasti ja kokonaan ruuansulatuksesta yläsuolistossa. Suurin pitoisuus plasmassa tapahtuu 30–60 minuuttia annon jälkeen. Sitoutuminen veriplasmaproteiineihin riippuu lääkkeen annoksesta.

Se metaboloituu maksassa muodostaen kaksi aktiivista metaboliittia: glukuronidi ja parasetamolisulfaatti. Tunkeutuu veri-aivoesteen kautta ja rintamaitoon. Se erittyy munuaisten kautta metaboliittien muodossa ja noin 5% muuttumattomana. Eliminaation puoliintumisaika kestää 1-4 tuntia. Iäkkäiden potilaiden hoidossa lääkkeen puhdistuma vähenee ja vieroitus lisääntyy. [5]

Parasetamolin käyttö vilustumiseen raskauden aikana

Parasetamolin käyttö vastasyntyneiden äitien hoitoon on mahdollista, kun odotettavissa oleva hyöty äidille on suurempi kuin sikiölle mahdollisesti aiheutuvat riskit. [6]

Lääke läpäisee veri-aivoesteen ja erittyy rintamaitoon. Asetaminofeenin (parasetamolin) käytön raskauden aikana lisääntynyt riski autistisen spektrin kehittymiseksi tuleville lapsille on osoitettu. [7] Kivunlääkkeiden, kuten parasetamolin ja ibuprofeenin, käyttö raskauden aikana voi vaikuttaa lasten tulevaisuuden hedelmällisyyteen. [8] Parasetamolin käyttö raskauden aikana voi aiheuttaa synnytyksen kanavan sulkemisen sikiössä. [9] Ja parasetamolin toistuva käyttö raskauden lopulla voi lisätä sikiöiden hengästymisen riskiä. [10] Hoidon aikana on suositeltavaa lopettaa imetys. [11] Parasetamolin lyhytaikainen käyttö näyttää kuitenkin olevan sopusoinnussa imetyksen kanssa. [12]

Vasta

Parasetamolia on kielletty käyttää, jos sen komponentit ovat yksittäisiä. Munuaisten ja maksan vajaatoiminnan oraalimuotoja ei ole määrätty. Peräsuolen peräpuikot ovat kiellettyjä peräsuolen limakalvon tulehduksellisissa sairauksissa..

Lääkkeen käyttö on ehdottomasti kielletty alkoholia sisältävien lääkkeiden kanssa. Hoidon aikana tulisi lopettaa alkoholin käyttö.

Erityisen varovaisesti lääke määrätään potilaille, joilla on munuaisten ja maksan vajaatoiminta, lievä niveltulehdus, vakavat infektiot, migreeni. Näissä tapauksissa lääkityksen ottamiseksi vaaditaan lääkärin lupa.

Parasetamolin sivuvaikutukset vilustumiseen

Lääketieteellisten tilastojen mukaan parasetamoli aiheuttaa erittäin harvoin haittavaikutuksia, jotka voivat ilmetä sellaisilla oireilla:

  • Allergiset ihottumat.
  • Vatsakipu.
  • Pahoinvointi ja oksentelu.
  • Lisääntynyt maksaentsyymien aktiivisuus.
  • hypoglykemia.
  • Anemia.
  • methemoglobinemian.
  • bronkospasmi.

Haittavaikutusten hoidossa on tarkoitettu oireenmukaista hoitoa lääkityksen lopettamisen kanssa. [kolmetoista]

Annostelu ja hallinnointi

Lääkkeen vapautumismuodosta, lääkemääräyksestä ja potilaan iästä riippuvat lääkkeen käytön ominaisuudet ja annos.

  • Tabletit - kerta-annos aikuisille 350–500 mg 3–4 kertaa päivässä, suurin yksittäinen annos on 1,5 g, suurin päivittäinen annos on 3–4 g. 9–12-vuotiaille lapsille 2 g jaettuna 4-5 annokseen. 3–6-vuotiaille vauvoille 60 mg / painokilo 3–4 annosta.
  • Peräsuolen peräpuikot - aikuisille ja murrosikäisille, joiden paino on yli 60 mg, 350-500 mg 3-4 kertaa päivässä. Alle 3-vuotiaille lapsille, joiden ruumiinpaino on 15 mg / kg, vuorokausiannos ei saa ylittää 60 mg / kg. 3-6-vuotiaille lapsille 60 mg / painokilo, jaettuna 3-4 annokseen. 6–12-vuotiaille lapsille 2 g päivässä, jaettuna 4 annokseen.
  • Siirappi - yli 60 kg painaville potilaille - 20–40 ml 3-4 kertaa päivässä. Alle 5-vuotiaille lapsille 5-10 ml. 5–12-vuotiaille vauvoille 10–20 ml siirappia 3-4 kertaa päivässä. [14]

Lääke suositellaan otettavaksi aterian jälkeen, jossa on runsaasti vettä. Jos kivulias tila jatkuu hoidon aikana, ilmoita asiasta lääkärillesi.

Parasetamoli ensimmäisessä merkissä kylmästä

Usein ensimmäiset kylmän merkit ilmenevät yleisen hyvinvoinnin heikkenemisenä, päänsärkyinä ja lihaskipuina ja kohonnut kehon lämpötila. Parasetamoli selviää hyvin tällaisten oireiden poistamisesta..

2 - 3 päivän kuluttua lääkkeen ottamisesta, sairauden akuutit oireet ja epämukavuus ohittavat. On pidettävä mielessä, että lääkitys on oireenmukaista, joten se ei vaikuta virus- tai bakteeripatogeeniin. On parempi, että lääke otetaan yhdessä muiden lääkkeiden tai rohdosvalmisteiden kanssa..

Parasetamoli lapselle, jolla on kylmä

Tämä lääke on hyväksytty yli 6 kuukauden ikäisten lasten hoitoon. Vauvojen vilustumisen yhteydessä käytetään useimmiten oraalisuspensiota ja peräsuolen peräpuikoja. Vanhemmille lapsille voidaan määrätä tabletteja tai kapseleita..

Suspensio otetaan 5-20 ml 3-4 kertaa päivässä lapsen iästä riippuen. Peräsuolen peräpuikot injektoidaan peräsuoleen 2–3 kertaa päivässä. Akuutin sairauden aikana kynttilä voidaan laittaa yöllä, jotta vauva nukkuu hyvin. Parasetamolihoidon kesto ei saisi ylittää 3–5 vuorokautta, mutta lastenlääkäriä on kuultava ennen käyttöä.

Parasetamoli yöllä kylmällä

Yksi parasetamolin ominaisuuksista on sen nopea antipyreettinen ja kipulääkevaikutus. Jos hengitystieinfektiota esiintyy kuumana ja kivuna koko kehossa, sinun on ennen nukkumaanmenoa otettava pilleri / kapseli lääkettä tai käytettävä nestemäistä annosmuotoa. Jälkimmäisessä tapauksessa aktiiviset komponentit tunkeutuvat systeemiseen verenkiertoon niin nopeasti kuin mahdollista ja osoittavat terapeuttista vaikutusta.

Myös yöllä voit laittaa kynttilän huumeen kanssa. Peräsuolen kautta annettaessa vaikuttavan aineen imeytyminen ei ole yhtä aktiivista kuin suun kautta otettuna, mutta antaa sinun selviytyä korkeimmasta lämpötilasta sekä aikuisella että lapsella.

Kuinka monta päivää juo parasetamolia kylmällä?

Parasetamolin käytön kesto riippuu sairauden vakavuudesta ja potilaan iästä..

  • Lääke otetaan määrätyssä annoksessa, kunnes lämpö ja akuutti kipuoireyhtymä katoavat. Hoidon kesto ei saa ylittää 5–7 päivää.
  • Päivän aikana lääkitys otetaan 8-12 tunnin välein. Ensimmäisen annoksen tulee olla 2 tuntia syömisen jälkeen. Jos potilaalla on huono ruokahalu, annosta suositellaan pienennettävä puoleen, jotta ärsytys maha-suolikanavassa ei aiheutuisi..
  • On suositeltavaa juoda kaikki lääkemuodot veden kanssa. Peräsuolen peräpuikoja ei ole sidottu ruokaan tai muihin rajoituksiin..

Kivulias tilan paranemista havaitaan 2. - 3. päivänä, akuutit kiputuntemukset katoavat 5. hoitopäivänä. Jos kylmäoireet jatkuvat hoitojakson jälkeen, hakeudu lääkärin hoitoon komplikaatioiden estämiseksi.

yliannos

Jos ylität parasetamolin enimmäisvuorokausiannoksen, haitallisten oireiden kehittymisen riski on suuri. Aikuisilla yliannos kehittyy, kun käytetään yli 10 g lääkettä, ja lapsilla, kun käytetään yli 150 mg / painokilo. Kivulias tila ilmenee pahoinvoinnista, oksentelusta, ihon valkaisusta, yleisen terveydentilan pahenemisesta. Hoitoon suositellaan oireenmukaista mahahuuhteluhoitoa. [viisitoista]

Yliannostus voi esiintyä potilailla, jotka käyttävät lääkkeitä, jotka indusoivat maksaentsyymejä pitkään kylmähoidon aikana. Myös riskitekijöihin kuuluvat tällaiset lääkkeet: karbametsepiini, fenytoiini, Primidon, rifampisiini, fenobarbitaali, etanolia sisältävät aineet. Tässä tapauksessa 5 g parasetamolin käyttö voi johtaa vakaviin maksavaurioihin, glukoosin metabolisiin häiriöihin, asidoosiin. Tällaiset olosuhteet vaativat kiireellistä lääkärinhoitoa. [kuusitoista]

Yhteisvaikutukset muiden lääkkeiden kanssa

Vilustumisen tehokkaaseen hoitoon käytetään integroitua lähestymistapaa, joka sisältää useiden lääkkeiden ja muiden terapeuttisten menetelmien ottamisen. Tällaisella terapialla on erittäin tärkeää estää valittujen lääkkeiden negatiivinen vuorovaikutus..

Parasetamolin yhteisvaikutus muiden lääkkeiden kanssa:

  • Kolestyramiini pelkistetään metoklopramidilla tai domperidonilla.
  • Lääke lisää verenvuotoriskiä ja tehostaa varfariinin ja muiden kumariinien antikoagulanttivaikutusta.
  • Barbituraatit vähentävät parasetamolin antipyreettistä vaikutusta.
  • Fenytoiini, barbituraatit, karbamatsepiini ja muut kouristuslääkkeet lisäävät toksisia vaikutuksia maksaan.
  • Isoniatsidin suurten annosten käyttö lisää maksatoksisuuden riskiä.
  • Diureettien teho vähenee.

Edellä mainittujen yhdistelmien lisäksi minkä tahansa tyyppistä vapautumista parasetamolista on kielletty yhdistää alkoholiin ja muihin keinoihin, jotka sisältävät etanolia.

Varastointiolosuhteet

Ohjeiden mukaan parasetamolivalmisteet on säilytettävä alkuperäispakkauksissa suojassa auringonvalolta, kosteudelta ja lasten ulottumattomissa. Optimaalinen lämpötila lääkkeen säilyttämiseksi on korkeintaan 25 ° C.

Kestoaika

Tabletit vapauttavat muodot ja peräsuolen peräpuikot on käytettävä 24 kuukauden kuluessa valmistuspäivästä, joka on merkitty valmisteiden pakkaukseen. Siirappia käytettäessä suljetun injektiopullon säilyvyysaika on 2 vuotta, avoin valmiste voidaan ottaa enintään 3 kuukautta.

Arvostelut

Lukuisat positiiviset arvostelut vahvistavat parasetamolin tehokkuuden kylmäoireiden hoidossa. Lääke lievittää kipua, vähentää kuumetta ja parantaa yleistä hyvinvointia. Erilaisten vapautumismuotojen ansiosta voit valita parhaan vaihtoehdon lääkkeelle eri ikäisille potilaille.

Mikä on parempi? aspiriini, parasetamoli, ibuprofeeni tai analgiini vilustumisen vuoksi?

Kun valitset kylmälääkettä, monet potilaat ovat kiinnostuneita kivullisten oireiden tehokkaasta lievittämisestä. Harkitse suosittuja lääkkeitä ja vertaa niitä parasetamoliin:

  1. Aspiriini. Yhdistelmälääke, jolla on kipulääkettä, kuumetta alentavaa ja tulehdusta estävää vaikutusta. Estää veritulppien muodostumisen, rikastuttaa vartaloa askorbiinihapolla. Sitä käytetään erilaisista lähtökohdista johtuvan heikon ja keskisuuren intensiteetin kipuoireyhtymiin, kuumeisiin tiloihin, akuuteihin hengitystieinfektioihin, tromboflebiittiin. Tehokas aivojen verenkierron, sepelvaltimo- ja sydänsairauksien vastaisesti. [17]
  2. Ibuprofeenia. Kipu, tulehdusta estävä ja kohtalaisen kuumetta alentava aine. Se estää prostaglandiinien biosynteesiä, estää syklo-oksigenaasientsyymiä. Sitä käytetään reumaattisissa sairauksissa, erilaisista kipu-oireyhtymissä, pehmytkudosten ja tuki- ja liikuntaelinten traumaattisissa tulehduksissa. Tehokas ENT-elinten hoidossa, auttaa hammas- ja päänsärkyä. Molemmat lääkkeet ovat tehokkaita vilustumista vastaan, mutta parasetamoli sietyy paremmin ja aiheuttaa vähemmän todennäköisesti haittavaikutuksia. [kahdeksantoista]
  3. Analgin. Lääke, jolla on voimakkaat kipulääkkeet, kuumetta alentavat ja tulehdusta estävät ominaisuudet. Sitä käytetään eri etiologioiden kipuihin, kuumeisiin tiloihin, reumaan, fluntaan. [yhdeksäntoista]

Kylmätulehduksissa käytettävä parasetamoli on tehokkaampi verrattuna yllä mainittuihin lääkkeisiin. Lisäksi lääkkeellä on monia analogeja, joista parhaimpia pidetään sellaisina lääkkeinä: Panadol, Opradol, Nimesil, Pacimol, Cefekon, Rapidol. Jokaisella lääkkeellä on omat ominaisuutensa, siksi, ennen kuin käytät niitä, ota yhteys lääkäriisi.

Kuinka juoda parasetamolitabletteja ja kuinka kauan ne toimivat

Parasetamoli on kipulääke, jota käytetään vilunväristyksiin ja kuumeeseen, samoin kuin joihinkin kivun oireyhtymiin. Se on tablettien, peräpuikkojen ja siirappien muodossa. Tätä lääkettä voidaan turvallisesti kutsua yhdeksi turvallisimmista lääkemarkkinoiden analogeista, koska sitä voidaan käyttää terapiana sekä aikuisille että lapsille.

Miksi se pystyy eroon parasetamolista?

  • selän, vatsan, lihaskudoksen, hampaiden, pään kipu,
  • lämpötila,
  • eräät artriitin ja muiden tulehduksellisten sairauksien lajit.

Lääkettä on käytetty pitkään menestyksekkäästi kipuoireyhtymän ja tulehduksellisen prosessin läsnäollessa, ja se pystyy myös toimimaan paineen normalisoimiseksi. Parasetamolia käytetään useimmiten vilustumiseen ja pään raskauden tunneeseen. Yllättäen on olemassa käytäntö käyttää tällaista lääkettä jopa aknen neutraloimiseksi.

Se estää kipuoireyhtymän vaikuttamalla prostaglandiineihin. Lääke on määrätty alentamaan lämpötilaa vilustumisessa. Tässä tapauksessa se vaikuttaa tiettyyn aivoalueeseen poistaen lämmön.

Parasetamolia. ominaisuudet

Parasetamolia ei tule ottaa yli 6 tablettia päivässä, ja myös lämpötilan alentamiseksi lääkkeellä yli 3 vuorokautta. Kun kipu neutraloidaan, parasetamolia ei käytetä yli 4-5 vuorokautta.

Kuinka ottaa parasetamolia vilustumiseen

Lääke otetaan suun kautta tunnin pääruokailun jälkeen, pestään runsaalla määrällä juomavettä. Tämän suosituksen noudattaminen voi auttaa maksimoimaan terapeuttisen vaikutuksen lyhyessä ajassa..

Nuorille ja aikuisille enimmäisannos on 4 g, on tärkeää ottaa huomioon henkilön paino laskettaessa. Lapsille - korkeintaan 10 mg, aikaisemmin jaettuna neljään annokseen.

Sisäänpääsyn kesto ei saisi ylittää viittä päivää, joissain tapauksissa - jopa 7 päivää, kun taas kolmantena päivänä potilaan hyvinvoinnin tulee paranee merkittävästi. Jos näin ei tapahdu, sinun tulisi antaa hälytys ja ottaa heti yhteyttä kapeasti keskittyvään asiantuntijaan.

Lääkettä voidaan käyttää alentamaan kehon lämpötilaa, mutta alle 38 astetta ei suositella alentamaan. Se minimoi kuumeen ja lievittää kipua (lievä tai kohtalainen kipu). Joissakin tapauksissa, usein pienille lapsille, määrätään parasetamolia yhdessä Ibuprofeenin kanssa. Tällaista altistumisjärjestelmää ei kannata käyttää yksinään, koska epätoivottuja seurauksia voi ilmetä.

Kylmästä ilmenee kurkun tulehduksia, joihin liittyy usein yskä, mutta Paracetamol-tabletti vaikuttaa myös jonkin verran näiden oireiden ilmaantuvuuteen..

Tärkein etu parasetamolin ottamisesta kylmänä aikana on kuumetta alentava vaikutus, joka saavutetaan suhteellisen lyhyen ajan kuluttua, mikä parantaa huomattavasti potilaan hyvinvointia.

Migreenistä ja hammaskipuista

Aivojen kivun neutraloimiseksi tämä lääke on yksi määrätyimmistä, koska se on keholle mahdollisimman turvallinen. Hänen työnsä tässä tapauksessa on kohdistettu tietyn aivojen osan vaikutuksiin, joiden vuoksi kipu poistuu.

Jos hampaasi vahingoittuvat, sinun tulee ottaa Paracetamolia pääasiassa aterian jälkeen, pesemällä se maitotuotteilla nopean vaikutuksen saavuttamiseksi. On tärkeää tietää, että tällaisissa tapauksissa sinun ei tulisi ylittää sallittua annosnopeutta, eikä useiden särkylääkkeiden ottamista suositella, jotta suojaudut kehon haitallisilta reaktioilta..

Kuukautiskipu

On myös käytäntö käyttää parasetamolia tuskissa kuukautisten aikana. On syytä huomata, että tabletit kykenevät poistamaan kivut, jotka ovat pieniä ja keskisuuria, mutta eivät niiden perussyistä. Siksi sinun on silti neuvoteltava tämän alan asiantuntijan kanssa ennen lääkkeen ottamista. On mielenkiintoista tietää, että tällaisten pillereiden käyttö auttaa vähentämään vuotoa kuukautisten aikana..

Parasetamoli teini-ikäisen aknen hoitoon

Hyvin usein murrosiän ihoa esiintyy pojilla ja tytöillä. Laadunhoidon oikeaksi nimeämiseksi on tässä tapauksessa tärkeää selvittää taudin perimmäinen syy, jota vain erittäin erikoistunut asiantuntija voi auttaa. Voit ratkaista ongelman paikallisesti käyttämällä veden kanssa sekoitettua Paracetamol-tablettia anti-inflammatorisena ja antiseptisenä naamiona..

Tällaisen toimenpiteen jälkeen on suositeltavaa levittää kevyt kermamainen rakenne, jolla on anti-inflammatorinen ja rauhoittava vaikutus. Siten, käyttämällä tätä hoitoalgoritmia, ihon paranemisprosessi kiihtyy, kuivaten tulehduksen alueet.

Krapulasta

Kun krapulaoireyhtymä ilmenee, Paracetamol-tabletti tekee ihmeitä: estää kipua ja normalisoida verenpainetta. Lääke ei sovellu alkoholijuomiin, mikä on syytä harkita, jotta maksassa ja munuaisissa ei olisi komplikaatioita.

Parasetamolitabletti ei toimi niin nopeasti, koska se voi viedä 20-30 minuuttia. Joissakin tapauksissa tabletit voivat toimia tunnissa kehon yksilöllisistä ominaisuuksista riippuen. Lämpötilan alentamiseksi ja maksimaalisen vaikutuksen saavuttamiseksi lyhyessä ajassa sinun tulee juoda parasetamolia kohtuullisella määrällä juomavettä.

Vakava kipu

Parasetamolia käytetään voimakkaan kivun yhteydessä yhdessä muiden suun kautta otettavien lääkkeiden kanssa, mutta niiden tulisi sisältää erilainen vaikuttava aine.

Lapsille

Siirapin muodossa olevaa parasetamolia voidaan käyttää lapsille 3 kuukaudesta alkaen kehon lämpötilan alenemiseen, ja siihen perustuvia kynttilöitä käytetään myös kivun minimoimiseen (varsinkin kun hampaat ovat hampaat). Siirappia annetaan tarvittaessa 6 kertaa päivässä säännöllisin väliajoin.

Parasetamoli ja raskaus

Raskauden aikana tällaista lääkettä käytetään vain, jos tämän alan asiantuntijalle on kiireellinen tarve ja asianmukaiset suositukset. Ensimmäisen kolmanneksen aikana hänen maahanpääsy on ehdottomasti kielletty. Imetysten aikana ei myöskään ole toivottavaa ottaa parasetamolia.

Vasta-aiheet ja sivuvaikutukset

Rajoita lääkkeen käyttöä, ja on parempi luopua siitä kokonaan, sen tulisi olla:

  • munuaisten ja maksan patologiset prosessit,
  • diabetes mellitus (siirappin osalta),
  • sydän- ja verisuonisairaudet,
  • alkoholismi,
  • tupakointi,
  • mahalaukun ja suoliston patologiset prosessit,
  • raskaus ja imetys,
  • vanhuus.
  • Kun lääkettä käytetään raskauden aikana, poikien sukupuolielinten patologiset muutokset ovat mahdollisia,
  • keuhkoastma,
  • Ekseema,
  • emotionaalisen tason lasku.

Aikuisten samanaikainen parasetamolin ja kofeiinin käyttö antaa maksimaalisen terapeuttisen vaikutuksen, vähentäen lämpötilaa ja kipua. Viime aikoina harjoittavat innovoijat ovat yrittäneet työskennellä sellaisen terapeuttisen vaikutuksen algoritmin kanssa..

parasetamoli

Verkkoapteekkien hinnat:

Parasetamoli on ei-narkoottinen kipulääke, joka estää syklo-oksigenaasit (COX-1 ja COX-2) pääasiassa keskushermostossa vaikuttaen lämpöenergian ja kivun keskuksiin.

Julkaisumuoto ja koostumus

Seuraavat parasetamolin annosmuodot vapautuvat:

  • Tabletit: valkoiset kermanvärisellä sävyllä tai valkoiset, litteät lieriömäiset, lovi ja viiste (10 kpl. Muotokenno- tai bezjacheyakovyh-pakkauksissa; 2 tai 3 pakkausta pahvipakkauksessa);
  • Lasten peräsuolen peräpuikot: torpeedomuotoiset, valkoisesta kellertävän tai kermanvärisellä värillä valkoiseen (5 kpl. Muotokennojen pakkauksissa; 2 pakkausta pahvipakkauksessa);
  • Siirappi (100 ml pulloissa; 1 pullo pahvilaatikossa);
  • Suspensio suun kautta antamiseen (100 ml tummissa lasipulloissa, joissa annoslusikka pakkauksessa; 1 sarja pahvipakkauksessa).

1 tabletti sisältää:

  • Vaikuttava aine: parasetamoli - 200 tai 500 mg;
  • Apukomponentit: laktoosi (maitosokeri), steariinihappo, perunatärkkelys, gelatiini.

1 peräpuikko sisältää:

  • Vaikuttava aine: parasetamoli - 100 mg;
  • Apukomponentit: kiinteä rasvapohja.

5 ml siirappia sisältää:

  • Vaikuttava aine: parasetamoli - 24 mg;
  • Apukomponentit: vesi, natriumbentsoaatti, aromaattiset lisäaineet, riboflaviini, etyylialkoholi, propyleeniglykoli, trisubstituoitu natriumsitraatti, sitruunahappo, sorbitoli, sokeri.

5 ml suspensiota sisältää:

  • Vaikuttava aine: parasetamoli - 120 mg;
  • Apukomponentit: puhdistettu vesi, appelsiinin tai mansikan maku, elintarvikesorbitoli (sorbitoli), glyseroli (glyseriini), sakkaroosi (sokeri), propyleeniglykoli, metyyliparahydroksibentsoaatti (nipagiini), ksantaanikumi (ksantaanikumi), RC-591 avicellum (selluloosa, mikro-selluloosa, mikrosolu-selluloosa natrium).

Käyttöaiheet

  • Hermosärky;
  • Hammassärky;
  • Lihaskipu
  • Reumaattinen kipu;
  • Kipu vammoilla ja palovammoilla;
  • Päänsärky (mukaan lukien migreeni);
  • Kohonnut kehon lämpötila vilustumisen ja flunssa;
  • Algodismenorea (tabletit);
  • Rokotuksen jälkeinen hypertermia (suspensio);
  • Kuume tarttuvista ja tulehduksellisista sairauksista (siirappi, suspensio).

Vasta

  • Vaikea maksan tai munuaisten vajaatoiminta (tabletit, siirappi);
  • Krooninen alkoholismi (siirappi);
  • Vastasyntyneen ajanjakso (peräpuikot, suspensio);
  • Lasten ikä enintään 3 vuotta (tabletit, siirappi);
  • Yliherkkyys lääkkeen komponenteille.

Lisäksi jousitus:

  • Verijärjestelmän sairaudet;
  • Glukoosi-6-fosfaattidehydrogenaasin geneettinen puute;
  • Glukoosi-galaktoosi-imeytyminen, fruktoosi-intoleranssi, sakkaroosi- / isomaltaasipuutos.

Suhteellinen peräpuikkoihin ja siirappiin (on käytettävä erittäin varovaisesti, koska komplikaatioiden todennäköisyys on olemassa):

  • Virushepatiitti;
  • Hyvänlaatuinen hyperbilirubinemia (mukaan lukien Gilbertin oireyhtymä).

Lisäksi peräpuikkoille:

  • Munuaisten ja maksan vajaatoiminta;
  • Verisairaudet (trombosytopenia, leukopenia);
  • Rintojen ikä enintään 3 kuukautta.

Lisäksi siirappia varten:

  • Alkoholismi;
  • Maksan alkoholipitoiset vauriot;
  • Glukoosi-6-fosfaattidehydrogenaasin puute;
  • Samanaikainen hoito muiden parasetamolia sisältävien lääkkeiden kanssa;
  • Raskaus;
  • Imetyksen ajanjakso;
  • Vanhusten ikä.

Annostelu ja hallinnointi

tabletit

Tabletit otetaan suun kautta 1-2 tunnin kuluttua ruokailusta runsaalla määrällä nesteitä.

  • Yli 12-vuotiaat lapset, aikuiset (mukaan lukien vanhukset): 500–1000 mg päivässä; suurin päivittäinen annos on 4000 mg (enintään 8 500 mg: n tablettia);
  • Alle 12-vuotiaat lapset (paino enintään 40 kg): 2000 mg päivässä, jaettuna 4 annokseen;
  • Alle 9-vuotiaat lapset (painavat enintään 30 kg): 1500 mg päivässä, jaettuna 4 annokseen;
  • 3–6-vuotiaat lapset (ruumiinpaino 15–22 kg): 1000 mg päivässä, jaettuna 4 annokseen.

Tablettien ottamisen välillä on noudatettava vähintään 4 tunnin intervallia. Ei ole suositeltavaa ylittää ilmoitettuja annoksia..

Maksan ja munuaisten vajaatoiminnan, Gilbertin oireyhtymän, samoin kuin iäkkäiden potilaiden vuorokausiannosta tulisi pienentää ja lääkeannosten välistä intervallia kasvattaa.

Ota yhteys lääkäriin, jos oireet jatkuvat..

peräpuikot

Peräpuikkoja käytetään rektaalisesti: 2–4 kertaa päivässä vähintään 4 tunnin välein.

Parasetamolin annos määritetään yksilöllisesti lapsen iästä ja ruumiinpainosta riippuen. Keskimäärin yksi annos on - 10-12 mg / 1 painokilo; Enimmäisvuorokausi - 60 mg / 1 painokilo.

Annostusohjelma (kerta-annokset):

  • 6-12 kuukautta: 0,5-1 peräpuikko;
  • 1-3 vuotta: 1-1,5 peräpuikot;
  • 3-5 vuotta: 1,5-2 peräpuikkoa;
  • 5-10 vuotta: 2,5-3,5 peräpuikkoa;
  • 10–12-vuotiaat: 3,5–5 peräpuikkoa.

Lääkkeen käyttö on sallittua alle kolmen kuukauden ikäisillä lapsilla rokotuksista johtuvissa kuumetapauksissa..

Siirappi

Siirappia otetaan suun kautta: annosteluväli on 3-4 kertaa päivässä.

  • Lapset 3–12 kuukautta: 2,5–5 ml;
  • 1-5-vuotiaat lapset: 5-10 ml;
  • 5-12-vuotiaat lapset: 10-20 ml;
  • Aikuiset ja yli 60 kg painavat lapset: 20–40 ml.

jousitus

Suspensio otetaan oraalisesti ennen aterioita laimentamatta, pestään suurella määrällä nestettä. Ravista pulloa välittömästi ennen käyttöä..

Suositeltu annostus: 4 kertaa päivässä vähintään 4 tunnin välein.

Lasten lääkkeen annos määritetään iästä ja ruumiinpainosta riippuen. Kerta-annos on 10–15 mg / 1 painokilo; päivässä - 60 mg (ei enempää) 1 painokiloa kohti.

Annostusohjelma (kerta-annokset):

  • Lapset 1–3 kuukautta: rokotusreaktioiden oireenmukainen hoito - 2,5 ml, annos voidaan toistuvasti käyttää 4 tunnin jälkeen (vähintään). Jos kehon lämpötila ei laske toistuvan annoksen ottamisen jälkeen, ota yhteys lääkäriin (parasetamolin käyttö tämän ikäryhmän lapsille on mahdollista vain lääkärin valvonnassa);
  • Lapset 3 kuukaudesta 1 vuoteen: 2,5-5 ml;
  • 1-6-vuotiaat lapset: 5-10 ml;
  • 6-14-vuotiaat lapset: 10-20 ml.

Yksi annos suspensiota lapsille (ruumiinpainosta riippuen) ja aikuisille:

  • 4-8 kg: 2,5 ml;
  • 8-16 kg: 5 ml;
  • 16-32 kg: 10 ml;
  • 32 kg: 15 - 20 ml;
  • Aikuiset: 20 ml 4 kertaa päivässä (ei enempää).

Kaikkia parasetamolin annosmuotoja ilman lääkärin määräämiä lääkkeitä ei suositella pidempään kuin 5 vuorokautta nukutusaineena ja yli 3 vuorokauden ajan tulehduskipulääkkeinä..

Sivuvaikutukset

Parasetamolihoidon aikana (mikä tahansa vapautumismuoto) voi esiintyä allergisia reaktioita.

Pillerit siirappia

Kun lääkettä käytetään suositelluina annoksina, lääkärin kaikkien vaatimusten mukaisesti, ottamisen haittavaikutukset ovat harvinaisia:

  • Endokriininen järjestelmä: hypoglykemia;
  • Ruoansulatuskanava: pahoinvointi, nenäkipu, maksaentsyymien aktiivisuuden lisääntyminen, hepatonekroosi.

Joskus myös mahdollista: allergiset vasteet (urtikaria, kutina, ihottuma, Quincken turvotus) epigastrinen kipu, pahoinvointi, huimaus, Lyellin oireyhtymä (toksinen epidermaalinen nekrolyysi), multiforme-eryteema eksudatiivinen (mukaan lukien Stevens-Johnsonin oireyhtymä); unettomuus; agranulosytoosi, trombosytopenia, anemia.

Pitkäaikaisessa käytössä suurina annoksina suurentunut riski hematopoieettisten järjestelmien, maksan ja munuaisten toimintaan on todennäköinen.

peräpuikot

Harvoin: hematopoieettiset häiriöt (methemoglobinemia, trombosytopenia, anemia).

jousitus

Trombosytopenia, agranulosytoosi, leukopenia, vatsakipu, pahoinvointi, oksentelu; pitkäaikaisessa käytössä suurina annoksina - pysytopenia, methemoglobinemia, aplastinen ja hemolyyttinen anemia; maksatoksiset ja neurotoksiset vaikutukset.

erityisohjeet

Tilat / sairaudet, joissa sinun on otettava yhteys lääkäriisi ennen parasetamolin ottamista:

  • Vakava munuaisten tai maksasairaus;
  • Pahoinvointia ja oksentelua torjuvien lääkkeiden samanaikainen käyttö, veren kolesterolia alentavat lääkkeet.
  • Samanaikainen hoito antikoagulantteilla ja tarve kipulääkkeiden päivittäiseen käyttöön pitkään.

Pitkäaikaisella lääkehoidolla suositellaan säännöllistä maksa- ja perifeerisen veren kuvan seurantaa..

Parasetamolia ei pidä ottaa samanaikaisesti alkoholijuomien kanssa, eikä potilaille, joilla on taipumus krooniseen alkoholinkäyttöön, koska myrkylliset maksavauriot ovat mahdollisia.

Mahdollisen yliannostuksen vuoksi lääkettä ei suositella otettavaksi yhdessä muiden parasetamolia sisältävien lääkkeiden kanssa.

Parasetamoli vääristää virtsahapon ja verensokerin laboratoriokokeiden tuloksia veriplasmassa.

Diabetespotilaiden tulee olla tietoisia siitä, että suspensio sisältää sakkaroosia ja sorbitolia: 5 ml - 0,25 XE (leipäyksiköt).

Huumeiden vuorovaikutus

Parasetamolin vaikutus lääkkeisiin / aineisiin samanaikaisesti käytettäessä:

  • Epäsuorat antikoagulantit: pitkäaikainen käyttö parantaa niiden vaikutusta, mikä lisää verenvuodoriskiä;
  • Urikosuurivalmisteet: voivat heikentää niiden aktiivisuutta.

Huumeet / aineet, jotka vaikuttavat parasetamoliin samanaikaisella käytöllä:

  • Maksan mikrosomaalisten hapetusentsyymien indusoijat (trisykliset masennuslääkkeet, fenyylibutatsoni, flumetsinoli, etanoli, fenytoiini, tsidovudiini, rifampisiini, karbamatsepiini, difeniini, barbituraatit): lisäävät sen maksatoksisen vaikutuksen riskiä yliannostuksen yhteydessä;
  • Barbituraatit: heikentävät sen tehokkuutta pitkäaikaisessa käytössä;
  • Mikrosomaaliset hapettumisen estäjät (simetidiini): vähentävät maksatoksisuuden riskiä;
  • Muut ei-steroidiset anti-inflammatoriset lääkkeet: lisäävät sen munuaistoksista vaikutusta;
  • Diflunisal: nostaa sen plasmakonsentraatiota 50% (maksatoksisuuden riski);
  • Myelotoksiset lääkkeet: tehostavat sen hematotoksisuuden ilmenemismuotoja;
  • Metoklopramidi ja domperidoni: lisää imeytymisnopeutta;
  • Kolestyramiini: vähentää sen imeytymistä.

Kun parasetamolia käytetään samanaikaisesti suurina annoksina salisylaattien kanssa, virtsarakon ja munuaisten syövän riski kasvaa; etanolin kanssa - akuutin haimatulehduksen riski.

Varastointiehdot

Varastoi kuivassa paikassa, johon lapset eivät pääse pääsyyn. tabletit, siirappi - jopa 25 ° C: n lämpötilassa, peräpuikot - 15 ° C: seen.

  • Pillerit, siirappi - 3 vuotta;
  • Suposi - 2 vuotta.

Löysitkö virheen tekstissä? Valitse se ja paina Ctrl + Enter.